Vánoční přejídání

Taky máte ten pocit, že jste ještě před 10 dny seděli na zahrádce vaší oblíbené restaurace, užívali si sluníčka včetně všech s ním spojených benefitů, a nedokážete pochopit, jak je vůbec možné, že už v neděli začíná adventní období? Je to tak, Vánoce klepou na dveře!

Nejhezčí období v roce, kdy se provoní domy a byty, zbarví ulice a okna, napadne první sníh a všichni jsou na sebe alespoň o něco milejší. Jsou přeci Vánoce! A to cukroví panečku!

Všichni se mnou pohled určitě nesdílí, pro někoho jsou Vánoce především svátkem plným stresujících situací, bláznivého honu na dárky, neřízené stravy a především povánočního balíčku v podobě nadbytečných kilogramů. Ani vy nezoufejte! V dnešním článku se totiž dozvíte, jak si Vánoce užít a zároveň se vyvarovat "povánoční kocoviny".

1. Začíná to v hlavě
Nebudu vám nalhávat, že v podstatě můžete celý Vánoce ležet na pohovce, sledovat Mrazíka, likvidovat jeden tác cukroví za druhým, pokud budete přesvědčeni, že děláte pro tělo to nejlepší. Takhle dobře tělo ošálit zatím nedovedeme. Přesto ovšem platí, že hlava hraje rozhodující roli. Pokud si po každém kousku cukroví budete prohmatávat břicho a zkoušet ty kritické kalhoty, které vám byly těsné už předtím, uškodíte si daleko více. Rada je jasná, NESTRESUJTE SE! Ať už jde o zákusek na firemní párty, vyprodaný vyhlídnutý dárek, nebo překažené plány. Vytváření umělých stresových situací vám uškodí více, než ty tři kousky cukroví.

2. Mlsejte, ale v rozumné míře
Častým kamenem úrazu není mlsání, ale jeho míra a frekvence. Nebojte, nikdo není dokonalý, každý máme své „guilty pleasure“. Ať už je to bramborový salát, cukroví, zmrzlina nebo pizza. Důležité je uspokojit hlavu, zároveň však nezbláznit tělo. Vybavte si poslední situaci, kdy jste se opravdu přejedli k prasknutí něčím "zakázaným". Cítili jste se dobře, bylo vám fajn? Ve většině případů je člověku naopak zle a necítí se dobře. Jak je to možné? Je to o míře. Rozumné množství uspokojí hlavu, umožní se cítit psychiky i fyzicky dobře, po chaotickém přejídání vám bude zle od žaludku i ze sebe samotného.

3. Zkuste kvalitnější zdroje a recepty
Věřte nebo ne, ono jde zdravé a chutné spojit dohromady. A jak si zvyknete, často pak na to "nezdravé" máte chuť jen výjimečně. Tělo daleko lépe a přirozeněji přijímá zdroje, které mají na jeho fungování pozitivní vliv. Vyzkoušejte ten recept, který jste si ukládala před pár měsíci a leží vám někde v záložkách. Zeptejte se vaší vysportované kolegyně, kterou jste poslouchala na půl ucha, když vám vyprávěla o své "zdravější" přípravě pokrmů a dezertů. Vyzkoušíte, ochutnáte a zjistíte jediné, ono je to fajn! Vy budete spokojenější s vědomím, že jste udělala něco navíc, tělo bude spokojenější, kalhoty budou spokojenější.

4. PIJTE... vodu
Spoustu z vás jsem zřejmě zaujmul a vzápětí hned zase zklamal. Voda je vše. Pravidelné konzumace dostatečného množství čisté pitné vody má téměř okamžitý vliv. Hydratuje organismus, stará se detoxikaci organismu, odvod odpadních a toxických látek, a tím pádem i o běžnou funkci lidského těla. Jaké jsou nejčastější problémy? Nepít vodu vůbec. Pít tak minimální množství, že se sotva hydratujeme. Konzumovat přednostně sladké limonády. Celý den na pití nemyslet, a pak do sebe naráz dostat velkou flašku během 15 min. Odstartujte den před snídani skleničkou se 300-400 ml a myslete na pitný režim celý den. Pomůže vám to zbavovat se odpadních látek a zároveň se přes Vánoce po česku "nezprasit".

Čas poběží dál, ať už budete koukat na svět pozitivně nebo negativně, nezastaví se. Tak si pojďte ten život udělat lepší.
Pavel Mirovský

5. Nezapomínejte na ovoce a zeleninu
Ani vánoční jídelníček by se neměl obejít bez nejrůznějších druhů ovoce a zeleniny. Oboje obsahuje pro naše tělo velmi důležité vitamíny, minerály, antioxidanty a další tělu prospěšné látky. Pokud na to budete zapomínat a jediný příjem těla budou tvořit zákusky, bramborový salát a cukroví, uspořádal bych poslední rozloučení s oblečením, které po Vánocích už neobléknete.

6. Pohyb je dobrá terapie
Za lidské hříchy se chodí zpovídat, za ty vánoční se chodí HÝBAT. Najděte si i přes časově náročný program Vánoc čas na fyzickou aktivitu. Běhejte, cvičte, plavte, sportujte. Nejde jen o to, že spálíte nějakou tu kalorii. Pohyb je skvělá terapie. Vyčistí hlavu. Nabije člověka energií na zbytek dne. Buďte upřímní sami k sobě. Najděte si ten čas, všichni ho máme.

7. Dejte si předsevzetí
A je to tady, oblíbená část roku. Předsevzetí do dalšího roku. Možná už jste si je dávali 10x a ani jednou se vám je nepodařilo splnit. Často to je tím, že jsou těžce uchopitelné. Člověk se 120 kg chce mít za rok o 40 kg. Dejte si reálné předsevzetí a jděte krok po kroku, ať si můžete odškrtávat. Začnu víc pít vodu. Budu si hlídat příjem zeleniny. Omezím sladké. Budu hledat zdravější varianty. Odpustím si ty 2 hodiny na gauči a půjdu si zacvičit. Budu se snažit koukat na svět pozitivněji. Ono to jde, pokud budete chtít. Čas poběží dál, ať už budete koukat na svět pozitivně nebo negativně, nezastaví se. Tak si pojďte ten život udělat lepší. 

 

Pavel Mirovský

Nutriční poradce, trenér, vyznavač kvalitní stravy a odpůrce drastických diet s jo-jo efektem.

 

0 komentářů