Živočišná vs rostlinná mléka

Čím dál častěji se střetávají dva odlišné názory na konzumaci mléka. Jedni na něj nedají dopustit, druzí ho zatracují a preferují raději sójový, pohankový nebo jiný rostlinný nápoj.  V poslední době se na trhu rostlinná mléka rozšiřují. Je to módní trend, ale také důsledek potravinových alergií a intolerancí. Pojďme se společně podívat na výhody klasického mléka a rostlinných „mlék“.


Živočišná mléka

Jednoznačnou výhodou kravského mléka a nejen jeho, ale i všech čerstvých mlék živočišného původu, je absence přidaných látek, tedy tzv. „éček“. Mléka živočišného původu jsou také méně kaloricky vydatná, než mléka rostlinná. Což platí to i pro mléka plnotučná, takže pokud si držíte linii a hlídáte si kalorie, nemusíte se tolik obávat.  Na druhou stranu obsahují více kvalitních bílkovin, které obsahují celé spektrum nám potřebných aminokyselin.
Samozřejmě nesmíme opomenout ani obsah vápníku, který je pro naše tělo nepostradatelný a z mlék živočišného původu lépe využitelný a vstřebatelný. Vápník je v optimálním poměru s fosforem, což je důležité pro zdraví kostí a zubů. Dále je mléko zdrojem vitaminu D, A, vitaminů skupiny B, včetně kyseliny listové.

Rostlinná mléka

Nespornou výhodou všech rostlinných „nemlék“ je absence laktózy, která je pro mnohé zdrojem alergií a intolerancí.
Složení rostlinných „nemlék“ je velmi variabilní, protože samozřejmě záleží z jakých komodit jsou „nemléka“ vyrobená.
Další výhodu je, že rostlinné nápoje neobsahují „zlý“ LDL cholesterol, což je pro náš organismus žádoucí. Obsahují také méně nasycených tuků.
Rostlinné nápoje jsou skvělým zdrojem vlákniny, což příznivě působí na náš zažívací systém.
Dále jsou výborným zdrojem vitamínů a minerálních látek, zde je škála pestřejší, než u živočišných mlék, jelikož zde je obsah určen plodinami, ze kterých jsou „nemléka“ připravená.
 
Z výše uvedeného je patrné, že nelze tvrdit, že jedno mléko je to jediné správné a to druhé naopak. Jako je každý člověk jedinečný, tak jsou jedinečné i jeho chutě a potřeby těla.
 
Ať již tedy dáváte přednost plnotučnému kravskému mléku, kde se Vám na hladině usadí smetana, či si radši dopřejete výborné „nemléko“ z mandlí, tak u nás neuděláte chybu ani s jedním a oboje Vám bude chutnat, tak jako chutnají nám.
 
Dejte nám vědět do komentářů, jaké mléko u Vás vede a proč.
 
 
  Karolina    Karolína Kupcová, produktová manažerka, on-line podpora

0 komentářů