Velikonoční mazanec

 

Kvásek:

30 gramů čerstvého droždí, 2 lžičky cukru, teplé mléko

 

Těsto:

500 gramů hladké mouky
10 dkg bílého nebo třtinového cukru
10 dkg selského másla
2 lžíce sádla či loje
2 žloutky
100 – 200 ml mléka (podle savosti mouky)
1 lžička soli
kousek nastrouhané muškátové kuličky
špetka anýzu
citrónová kůra
sušené višně nebo rozinky namočené v rumu
mandle loupané
mandle plátky na posypání
vajíčko na potření mazance

 

Postup:

Připravíme si kvásek – mírně teplé – NE horké mléko smíchejte s cukrem a rozdrobenými kvasnicemi. Necháme na teplém místě vzejít.

Utřeme máslo, tuk a žloutky, postupně přidáváme prosátou mouku, kvásek, koření, kůru, sůl a mléko. Těsto můžete zpracovávat ručně nebo robotem. Ručně vám to zabere min. 10 minut s robotem o něco méně. Těsto by mělo být pružné, nelepkavé – odděluje se od stěn. Nakonec přidáme rozinky a loupané mandle.

Vypracované těsto zpracujeme do bochánku, posypeme hladkou moukou, aby neokoralo. Vložíme do zadělávací mísy nebo do rychlokyšky a přikryjeme utěrkou.

Během kynutí několikrát těsto zpracujeme a necháme znovu vykynout. Zabere vám to min. 2 hodiny, ale je možné i déle (4- 5 hodin).

Z těsta utvoříme dva bochánky, které potřeme vejcem a ozdobíme plátky mandlí. Necháme ještě cca 30 minut kynout na pekáči pod utěrkou.

Mazance vložíme do rozpálené trouby, po deseti minutách teplotu zeslabíme na 180 °C a pečeme cca 45 minut. Pokud mazanec rychle zhnědne, přikryjeme ho pečícím papírem.

 

Praktické rady:

  1. Mléko na kvásek nesmí být příliš horké. Živé kultury v kvasnicích by se zničily a kvásek by nevzešel.
  2. Neutopte mouku v mléce. Nejprve přidávejte mouku, pak kvásek a pak teprve mléko. Mléko nemusíte spotřebovat všechno. Pokud by bylo těsto příliš řídké, nedržel by mazanec tvar.
  3. Nejlépe vám těsto vykyne, pokud mají všechny suroviny pokojovou teplotu.
  4. Těsto musí zdvojnásobit až ztrojnásobit svůj objem. Pokud se tak nestane, nechte ho ještě kynout. Rychlost kynutí můžete ovlivnit teplotou v místnosti. Někdo preferuje opravdu pomalé kynutí (až 6 hodin) v zimě. Pokud mísu naopak vložíte na topení, kynutí urychlíte.
  5. Mouku na mazanec je lepší prosát přes síto – těsto bude kypřejší.
  6. Mazanec je nejlepší čerstvý, proto jej nepečte dlouho dopředu. Proti oschnutí a okorání pomůže vložit mazanec, který právě nejdete konzumovat, do igelitového sáčku.

0 komentářů