Jak na bolavé klouby na podzim

Bolesti kloubů patří mezi jedny z nejčastějších a nejnepříjemnějších zdravotních indispozicí v lidském těle. Určitě to znáte. Dokud člověka nic nebolí, bere to jako samozřejmost. Jakmile cokoliv bolet začne, s nostalgií vzpomíná na mládí. A to přitom existuje celá řada způsobů a opatření, kterými se lze bolesti kloubů vyhnout, předejít ji, případně zmírnit. My se na ně dnes s vámi podíváme.Pokud se zaměříme na obecnou funkci a význam kloubů, jde o téměř "dokonalý" nástroj. Velikostí a tvarem naprosto ojediněle sedí do každého jednotlivého těla. I přes nadměrné zatěžování (často vzpírají v podstatě 5-7x násobek vlastní váhy) dokáží při adekvátní péči fungovat velmi dlouho bez problémů. Pro funkčnost potřebují kromě jiného dostatečnou pevnost, pružnost, hydrataci a maz zodpovědný za správné zásobování kloubu živinami. Často se setkávám s názorem, že bolest kloubů nejde ovlivnit. Je to geneticky předurčené. Nedá se tomu bránit. Zbývá jen čekat a smířit se. Je to samozřejmě hloupost. Nicméně abych byl spravedlivý, přiznám genetice určitý kredit. Souhlasím s tím, že máme určitě genetické predispozice. Ke sportu, nadání, bolestem kloubů, nemocem. Samotné predispozice ovšem téměř nikdy nebývající spouštěčem problémů, pouze zvyšují pravděpodobnost, že se problém projeví.

Pokud o své zdraví budete pečlivě dbát a respektovat veškeré důležité prvky (strava, pitný režim, pohyb, spánek, psychický stav), nemusíte se bát. Jasně, pokud budete kouřit, holdovat alkoholu, nerespektovat odpočinek, budete neustále ve stresu, navrch k tomu budete mít dispozice, nedopadne to dobře. Nebude to však primárně kvůli predispozicím, nýbrž kvůli spouštěčům v podobě nezdravého a neaktivního životního stylu. Genetiku a její předpoklady často používáme jako berličku, když si nechceme přiznat realitu. Což ve finále ublíží jenom nám, nikomu jinému.Správnou funkci kloubů a svalů umožňují dvě věci. Zaprvé jde o zdravý pohyb. Může jít o rekreační běhání, jízdu na kole, plavání, kolektivní sport, nebo funkční trénink a cvičení. Možností je spoustu, každý si dovede vybrat. Pokud budete volit náročnost a formu s ohledem na váš věk a zdravotní stav, tělu můžete pouze pomoct. Za sebe bych všem doporučil minimálně plavání a saunu. Pohyb ve vodě je pro klouby mimořádně zdravý a sauna se stará o správnou funkci celého organismu. Pokud jde o druhý bod, jedná se o přítomnost a dostatečné množství tělu prospěšných látek. U kloubů jde o bílkoviny (základní stavební jednotka svalů a kostí v mase, mléčných výrobcích, vajíčkách), minerály (hořčík, zinek, vápník, železo a další), vitamíny (B, K, D) a kolagenní látky. Právě u kolagenu se krátce zastavíme.

Kolagen je typ živočišné bílkoviny, která se nachází v kostech, svalech a kloubech. Jelikož nám po vzoru testosteronu v těle s přibývajícím věkem klesá, je nutné zaměřit se na adekvátní a kontrolovaný příjem. Kromě speciálních kloubních doplňků výživy najdete zdroje kolagenu například v porci tuňáka, lososa, krůtího masa nebo nutričně velmi bohatých telecích játrech.
Pokud ovšem chcete něco extra, můžeme vám s radostí doporučit náš zbrusu nový vývar. Kromě báječné chuti, příznivého vlivu na imunitu a obranyschopnost organismus vám s přehledem pokryje i doporučený příjem kolagenu pro správnou funkci svalů a kloubů. Vyzkoušejte, garantujeme vám spokojenost.

 

Pavel Mirovský

Nutriční poradce, trenér, vyznavač kvalitní stravy a odpůrce drastických diet s jo-jo efektem.

0 komentářů