Fermentace

Zkvašená móda?

Hlad po živém jídle, komplexní chutě, zdraví prospěšné účinky i příprava, která je fascinujícím alchymistickým procesem: důvodů, proč fermentované jídlo přišlo do módy, je hodně. Procesu kvašení lze vystavit spoustu potravin – od zeleniny, kterou sklidíte na zahrádce, až po ovoce, jež přeměníte v lahodné a zdravé limonády.
 
Fermentace potravin je součástí našeho kulinárního dědictví. Jde o jeden z prvních způsobů, jimiž lidé dokázali uchovat potraviny po delší dobu. Kvašení potravin se aktuálně řadí mezi největší trendy v oblasti kulinářství. Fermentace nám opět přináší na stůl „živé kultury“.

Chemickýma očima

Fermentaci lze obecně definovat jako mikroorganismy způsobený proces transformace organických látek. Dochází při něm k prudkému rozvoji mikroorganismů, které vytvoří (obvykle kyselé) prostředí chránící potravu před mikrobiálním hnitím a kontaminací toxiny. Důležitou roli zde hrají enzymy produkované mikroorganismy, díky nimž dochází ke stravování buněk a k proměně některých živin na jiné živiny. Fermentovaná strava má vyšší obsah enzymů než původní syrová strava, pokud nebyla tepelně upravena. Prospěšné mikroorganismy a látky jsou obsaženy ve fermentovaných potravinách ve výrazně vyšším množství, a mají tak výrazně příznivější vliv na lidské zdraví, než v nefermentovaných potravinách (např. v syrové nebo vařené zelenině).
 Také vytváří širokou škálu aromatických kyselých chutí, které lze využít k dochucení ostatních potravin.

Vliv na naše zdraví?

Živé fermentované potraviny z přírodních ingrediencí obsahují mimořádné množství prospěšných mikroorganismů, vitamínů, minerálů, enzymů, antioxidantů, přírodních antibiotik a antivirotik, antimutagenů a jiných prospěšných látek, které společně příznivě ovlivňují lidské zdraví díky zlepšení zažívání, příjmu živin, imunity, metabolismu, detoxikace, kardiovaskulárního systému, pokožky, emocionálního stavu a zvýšení energie.  Nesmíme ani opomenout, že kvašené potraviny obsahují díky živým mikroorganismům probiotika a prebiotika, která mají blahodárný vliv na náš imunitní systém. Věda neustále pokračuje v dokumentování známých a objevování nových pozitivních účinků fermentovaných potravin na lidské zdraví.

 

U nás fermentovanou zeleninu najdete samozřejmě také: Fermentovaná zelenina
 

0 komentářů